اعمال فردی عید غدیر

بدون ديدگاه

بیرازى جستن
امام صادق(ع) فرمود: تبرى إلى الله عز و جل ممن ظلمهم حقهم؛ (۱) در روز غدیر از کسانى که به اهل بیت(ع) ستم کردند بیزارى مى‏جویى.

پوشیدن لباس پاکیزه و نو
امام صادق(ع) فرمود: یحب … أن یلبس المؤمن انظف ثیابه و افخرها؛ (۲) در روز غدیر لازم است مؤمن پاکیزه‏ترین و فاخرترین لباس خود را بپوشد.

حمد کردن
پیامبر(ص) فرمود: یکى از سنتها این است که مؤمن، در روز غدیر، صد بار بگوید: الحمدلله الذى جعل کمال دینه و تمام نعمته بولایه امیرالمؤمنین على بن‏ ابیطالب(ع). (۳)

دعا
معصومان(ع) پیروانشان را به دعا در روز غدیر سفارش کرده‏اند. دعاهاى ویژه این روز عبارت است از:
۱ـ دعایى که با این جمله آغاز شده است: اللهم انک دعوتنا إلى سبیل طاعتک…
۲ـ دعایى که در آغاز این عبارت دیده مى‏شود: اللهم انى اسئلک بحق محمد نبیک و على ولیک و الشأن و القدر الذى خصصتهما دون خلقک… (۴) این دعا در مفاتیح‏الجنان هم ذکر شده است. (۵)
۳ـ دعایى که با این جمله آغاز شده است: اللهم بنورک اهتدیت و بفضلک استغنیت … (۶)

روزه
روزه در روز غدیر، بسیار مستحب است و فضیلتى استثنایى دارد.
امام على(ع) فرمود: إذا اخلص المخلص فى صومه لقصرت ایام الدنیا عن کفائته. (۷) ؛ اگر بنده مخلصى در روزه این روز اخلاص داشته باشد، همه روزهاى دنیا توان برابرى با آن را ندارد؛ به عبارت دیگر، اگر کسى تمام روزهاى دنیا زنده باشد و همه را روزه‏دار سپرى کند، ثوابش کمتر از ثواب روزه این روز خواهد بود.
نخستین جانشین راستین رسول خدا همچنین فرمود: …و جعل الجزاء العظیم کفاءه عنه. (۸) ؛ … خداوند در برابر روزه عید غدیر پاداشى بزرگ نهاده است.
امام صادق(ع) یارانش را به این امر تشویق مى‏کرد و مى‏فرمود: إنى احب لکم أن تصوموه… (۹) ؛ من دوست دارم شما این روز را روزه بگیرید. آن بزرگوار همچنین مى‏فرمود: صیام یوم غدیر خم یعدل عندالله فى کل عام مائه حجه و مائه عمره مبرورات متقبلات. (۱۰) ؛ روزه روز غدیر خم نزد خداوند، در هر سال، برابر با صد حج و صد عمره مقبول است.
شخصی از امام صادق(ع) پرسید: چه کاری شایسته روز غدیر است و چه عملی در آن، استحباب دارد؟ حضرت پاسخ دادند: روزه و… و فرموده اند: روزه داشتن روز عید غدیر خم، کفاره گناه شصت سال است.
امام صادق(ع)، درباره پاداش روزه عید غدیر فرموده اند: روزه داشتن در روز عید غدیر پاداشی معادل روزه گرفتن در همه عمر دنیا را دارد.
پیرامون روزه غدیر روایت بسیار وارد شده آنچه ذکر شد از باب نمونه بود

شکر گزارى
امام على(ع) فرمود: در روز غدیر، خداى را بر آنچه به شما ارزانى داشته( نعمت ولایت) شکر کنید. (۱۲)

صلوات فرستادن
امام صادق(ع) فرمود: در روز غدیر، بر محمد و اهل بیتش صلوات بسیار مى‏فرستى. (۱۳) حضرت رضا(ع) در وصف عید غدیر فرموده اند: روز غدیر روز صلوات فرستادن فراوان بر محمد و آل محمد است.

عبادت
امام رضا(ع) فرمود: هو الیوم الذى یزید الله فى مال من عبد فیه… (۱۴) ؛ غدیر روزى است که خداوند بر مال کسى که در آن عبادت کند، مى‏افزاید …

غسل کردن
امام صادق(ع) فرمودند: هنگامی که روز غدیر فرا برسد باید در فراز آن [هنگام ظهر] غسل کرد.
علماى شیعه بر استحباب غسل در روز غدیر اجماع دارند و آن را مستحب مؤکد مى‏دانند. (۱۵) بهتر این است که غسل در اول روز انجام گیرد. (۱۶)

نماز
۱ـ نماز شب عید غدیر
این نماز دوازده رکعت است. هر دو رکعت یک تشهد دارد و در پایان رکعت دوازدهم باید سلام داد. در هر رکعت، بعد از سوره حمد توحید ده بار و آیهالکرسى یک بار خوانده مى‏شود. در رکعت دوازدهم باید هر یک از حمد و سوره را هفت بار خواند و این ذکر را ده بار در قنوت تکرار کرد: لا اله الا الله وحده لا شریک له، له الملک و له الحمد یحیى و یمیت و یمیت و یحیى و هو حى لا یموت بیده الخیر و هو على کل شى قدیر. در دو سجده رکعت آخر، این ذکر ده بار خوانده مى‏شود: سبحان من احصى کل شى علمه سبحان من لا ینبغى التسبیح الا له سبحان ذى المن و النعم سبحان ذى الفضل و الطول سبحان ذى العز و الکرم اسألک بمعا قد العز من عرشک و منتهى الرحمه من کتابک و بالاسم الاعظم و کلماتک التامه ان تصلى على محمد رسولک و اهل بیته الطیبین الطاهرین و ان تفعل بى کذا و کذا [به جاى کذا و کذا حاجت خود را ذکر کند] و سپس بگوید انک سمیع مجیب. (۱۷)
۲ـ نماز روز عید غدیر
نیم ساعت پیش از ظهر غدیر، دو رکعت نماز مستحب است. در هر رکعت بعد از حمد، سوره‏ هاى توحید، قدر و آیهالکرسى ده بار خوانده مى‏شود. (۱۸)
۳ـ نماز مسجد غدیر
امام صادق(ع) فرمود: یستحب الصلاه فى مسجد الغدیر؛ (۱۹) نماز در مسجد غدیر مستحب است.

۱)ـ بحارالانوار، مجلسى، ج ۹۵، ص .۳۲۲
۲)ـ همان، ص .۳۰۱
۳)ـ بحارالانوار، ج ۹۵، ص .۳۲۱
۴)ـ بحارالانوار، ج ۹۵، ص .۳۱۹
۵)ـ مفاتیح الجنان، ص .۵۰۷
(۶ بحارالانوار، ج ۹۵، ص ۳۱۸
۷)ـ مصباح المتهجد، ص .۷۰۲
۸)ـ همان.
۹)ـ الغدیر، ص .۲۸۵
۱۰)ـ همان، ص .۲۸۶
۱۱)ـ بحارالانوار، ج ، ص .۹۵
۱۲)ـ المراقبات، ص .۲۶۲
۱۳)ـ بحارالانوار، ج ۹۵، ص .۳۲۲
۱۴)ـ تحریر الوسیله، امام خمینى، ج ۱، ص .۹۸
۱۶)ـ بحارالانوار، ج ۹۵، ص .۳۰۲
۱۷)ـ التهذیب، ج ۳، ص .۱۴۳
۱۸)ـ الکافى، ج ۴، ص .۵۶۷
۱۹)ـ الغدیر، ج ۱، ص

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.